Шкідливість тарганів для здоров'я людей

Таргани не тільки дратують нас своєю присутністю, псують майно, харчові запаси, а й несуть серйозну загрозу здоров’ю людей та свійських тварин.

Для позначення загальної шкоди, яку завдають таргани представникам «homo sapiens», існує спеціальний науковий термін – баллоптероз («Ballopteroz»).


Яку небезпеку несуть таргани для людини?

 1. бігаючі по сміттєзвалищах, сміттєпроводах і каналізаційних люках, брудних підвалах та інших «антисанітарних» місцях, таргани приносять заразу в наше житло – тобто. ці комахи є переносниками збудників найнебезпечніших для людини хвороб
 2. продукти життєдіяльності тарганів можуть викликати у людей алергічну реакцію
 3. паразити, що викликають почуття огиди, можуть стати причиною нервового розладу.
 4. таргани кусаються, а також можуть проникнути всередину організму людини
 5. комахи, що сильно розплодилися, здатні завдати людям значної матеріальної шкоди.

Переносники небезпечних хвороб

Таргани всеїдні – вони здатні харчуватися харчовими відходами, помиями, фекаліями. Комахи повзають скрізь: по горищах і підвалах, сміттєзвалищах і каналізаційних системах, де збирають на своїх лапках, вусиках і черевцях велику кількість хвороботворних мікроорганізмів.

Головна небезпека прусаків полягає в тому, що шастають по «злачних» місцях, вони потім легко переміщатися між нашими квартирами, поширюючи заразу.

Перелік захворювань, якими таргани можуть «нагородити» людину, є загрозливим. Серед найбільш тяжких хвороб, які переносять комахи, можна виділити такі:

 • дизентерія
 • дифтерія
 • гастроентерит
 • гепатит
 • лишай
 • менінгіт
 • мікобактеріоз
 • сальмонельоз
 • правець
 • туберкульоз
 • інфекційні захворювання органів сечовидільної системи.

Не можна забувати і про те, що прусаки транспортують також яйця гельмінтів, сприяючи зараженню людини такими кишковими паразитами, як гостриками, аскаридами, волосоголовцями, лентецьами та ін.

Таргани є джерелом небезпек і для домашніх вихованців: це не тільки інфекційні захворювання, але й загроза проникнути у вухо тварини або викликати у неї алергійну реакцію. Також не виключена можливість зараження домашнього улюбленця гельмінтозом.


Алергія на тарганів

Здоров’я людини можуть підірвати не тільки бактерії та паразити, що розповсюджуються домашніми тарганами, але й відходи життєдіяльності комах, які можуть провокувати розвиток алергічної реакції у мешканців зараженого житла.

Змішуючись із побутовим пилом, мікроскопічні частинки хітинового покриву, висохлих трупиків та фекалій паразитів потрапляють у повітря, яким дихають люди. Все це проникає в організм людини, викликаючи сильну алергічну реакцію, так зв. “алергію на кімнатний пил”.

У випадку, якщо Вам не пощастило придбати алергію на тарганів, виявляються наступні симптоми:

 • роздратування очей, що супроводжується сльозогінністю
 • чхання, кашель
 • нежить, закладеність носа
 • свербіж, печіння, шкірні висипання, почервоніння та гіперпігментація шкіри.

Якщо не вжити ефективних заходів для боротьби з комахами, то існує ризик, що спровокована тарганами алергія перейде в хронічну форму, а це, у свою чергу, може спричинити виникнення запальних захворювань, у т.ч.

 • інфекційний кон’юнктивіт
 • хронічний риніт
 • бронхіальна астма
 • дерматит.

Потрібно пам’ятати, що присутність тарганів у будинку є особливо небезпечною для маленьких дітей. Незміцніла імунна система малюка, не здатна протистояти поширенню інфекції, часто реагує бурхливою алергічною реакцією.


Нервово-психічні розлади

Таргани небезпечні для нас не лише поширенням інфекційних хвороб, а й є причиною розвитку ментальних чи психічних розладів. Естетичний дискомфорт, який відчувають люди, побачивши вусатих тварин, що повзають по квартирі, може стати причиною стресу, що доходить до істерик, і занурення людини з нестійкою психікою в депресію.

Від присутності мерзенних комах, які дратують нервову систему, у деяких людей розвивається безсоння. Поганий сон погіршує самопочуття, спричиняє слабкість, підриває імунітет. Як наслідок, організм стає заповзятливим до різних вірусних захворювань.

У дітей існує ризик розвитку фобії, яка отримала офіційну назву “блаттофобія” (Blattophobia – від лат. “blatella”-“тарган” і “fobos” – “панічний страх”). Простими словами – це патологічний страх тарганів.

Під час нападу паніки у «фобів» частішає пульс, підвищується артеріальний тиск, блідне чи червоніє обличчя, спостерігається сухість у роті, посилюється потовиділення. Дитина починає ридати, їй стає важко дихати, що викликає запаморочення та відчуття асфіксії.

Іноді виникають шлункові кольки, нудота, блювання, діарея. Крім того, у дитини порушується сон.

Причому страх охоплює «фоба» не тільки побачивши таргана наяву – панічний сплеск виникає навіть від зображення комахи на картинці або в телевізорі.

Для лікування цього захворювання крім медикаментозного лікування потрібні тривалі психотерапевтичні сеанси.


«Напади» тарганів на людину

Таргани – комахи не кровосмоктаючі, вони спеціально людей не кусають. Але якщо паразити відчувають нестачу води та їжі, вони можуть залізти на сплячих людей, особливо віддаючи перевагу маленьким дітям. Шкідники обкушують частинки епідермісу на пальцях рук і ніг людини, із задоволенням «об’їдають» слизову та ніжну шкіру в області очей, носа та губ.

Укуси тарганів бувають болючими. Зазвичай вони виглядають як червоні запалені крапки на шкірі. До ран, залишених щелепами голодних паразитів, може потрапити інфекція, тому їх необхідно відразу ж обробити.

Атака таргана на людину під час сну несе ще одну небезпеку: комаха, яка любить затишні місця, темні та тісні щілини, може заповзти глибоко у слуховий чи носовий прохід сплячого. У цьому випадку краще не намагатися витягти його самостійно, необхідно без зволікання звернутися за допомогою до лікаря.


А ви знали ЦЕ?

 • Серед домашніх тарганів найбільш поширені комахи 2-х видів: чорний та рудий таргани. Особливо численні та агресивні руді таргани, вони ж прусаки. Цей вид дуже стійкий до впливу отрут та несприятливих факторів. Прусаки здатні завдати людині великої шкоди через їх разючу всеїдність.
 • За відсутності їжі таргани можуть протриматися протягом 1,5-2 місяців.
 • Тарганами можуть переноситися практично всі небезпечні для людини інфекції.
 • Личинки тарганів, які у період дозрівання перебувають у коконі, надійно захищені від згубного впливу довкілля та хімікатів. Тому колонія тарганів, що влаштована в житлових приміщеннях, швидко розростається.
 • Щомісяця самка прусака здатна дати життя 50 новим особинам.